DORUK Koleji'nde Akıl Oyunları Dersi

Birçoğumuz ders kelimesinden “bir şeylere çok çalışıp aklımızda kalmasını sağlamak” şeklinde anlamlar çıkarıyoruz. Bu şekilde düşünmemizin sebebi de eğitim sistemimizin daha çok ezbere dayalı olmasıdır. Bu yüzden çocuklar, ders çalışmak veya ödev yapmaktan pek hoşlanmayabiliyor. Aslında öğrenmenin en iyi yolu ezberlemek değil; hızlı ve mantıklı bir şekilde akıl yürütmektir. Zeka oyunları ezbere dayalı değildir. Bu yüzden Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından zeka oyunları dersi seçmeli ders olarak müfredata eklenmiştir.

Akıl ve Zeka Oyunları Dersi ile Akıl Yürütme Becerileri Kazanmak

Akıl yürütmek, bir problemin birden fazla çözüm yolu üzerinde düşünmek, konuyu çok yönlü değerlendirmek ve olaylara problem-çözüm metoduyla yaklaşabilmektir.

Akıl yürütme becerilerinin gelişmesi için kazanılması gereken yetenekler:

  • Analitik düşünme yeteneği
  • Problem çözme yeteneği
  • Analiz ve özgün yorumlama yeteneği

Zeka oyunları bu yeteneklerin gelişmesini sağlar. Dolayısıyla, akıl yürütme becerileri de geliştirilmiş olur. Akıl yürütme becerisine sahip olan çocuklar hem hayatın sunduğu problemlere karşı hem de ezberci eğitim sisteminin sunduğu problemlere karşı daima çözüm arayışı içinde olurlar. Daha da önemlisi, çözüm üretebilecek potansiyele ulaşırlar. Zeka oyunları dersi, çocukların zeka potansiyelini keşfetmek, geliştirmek üzere planlanmıştır.

Doruk Koleji Akıl Oyunları Eğitimi Sakarya

Tüm ilim ana dilinle başlar.


Top